Adıyaman Uluçay Halı Yıkama Fabrikası 444 11 73
Ana Sayfa > Kirlenmiş Halılar ve Sağlığımız

Kirlenmiş Halılar ve Sağlığımız

04 Mayıs 2020 Pazartesi
1095

Çok Değerli Adıyaman Halı Yıkama Müşterilermiz;

İnsan hayatında temizliğin önemi çok büyüktür. Sağlıklı yaşamın temeli temizliğe dayanır. Gerek bedensel temizliğimiz gerekse çevre ve eşya temizliği hem sağlığımızı hem toplumsal ilişkilerimizi hem de manevi dünyamızı etkiler. Temizlik imandan gelir düsturuna sahip bir iklimin ve kültürün insanları olarak temizliği baştacı eden bizler her durumda temiz olmaya eşyalarımızı ve çevremizi temiz tutmaya özen gösteririz. Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakabilmek için sorumlu davranır etrafımızı kirletmez aynı zamanda insanlar arasında temiz ve düzenli görünümümüz ile var oluruz. Bunun yanında günlük kullandığımız eşyalarımızın temizliğine de en azından sağlıklı bir yaşam için önem veririz.

Bu bağlamda düşünüldüğü zaman günlük yaşamımızda evimizde en sık kullandığımız eşyalarımızın başında hiç şüphesiz halılarımız gelir. Biz ve çocuklarımız halılar üzerinde yaşarız. Özellikle de çocuklarımızın oyun alanı durumunda ki halıların temizliği öncelikle de onların sağlığı için çok önemlidir. Halılar üzerinde yaşamaya devam ettiğimiz için saçlarımızdan ölmüş deri ve hücrelerimize kadar tozdan yemek leke ve kirlerine kadar çok geniş bir yelpazede kir ve lekeye maruz kalır halılarımız. Bu kir ve lekelere maruz kalan halıların hav arası dediğimiz tüy diplerinde akar denilen mikroplar ve bakteriler üreyip çoğalır ve zamanla halılar sağlığımız için ciddi bir tehdit olmaya başlar. Yılda en az bir ya da kullanım durumuna göre en az iki defa yıkanmayan halılar mikrop ve bakterilerin yaşam alanı haline gelir.

Bu durumda halılarımızı yıkamamız ve temizlememiz gerekir. Temizlik işini iki şekilde yapabiliriz. Birincisi evde kendimiz kendi imkanlarımızla yıkarız diğer bir ihtimal ise profesyonel bir halı yıkama firmasına halılarımızı teslim ederiz. Evde kendi imkanlarımız ile yıkamaya çalıştığımızda hem çok fazla emek ve malzeme kaybı olur hem de halılar tam anlamı ile temizlenmez. Evde yıkanan halılarda ağırlıkla normal deterjanlar kullanıldığı için ve yeteri kadar fırçalama ve durulama yapılamadığı için tam bir temizlik sağlanamaz. Hatta halının yüzeyinde bulunan kir ve mikropları halı hav arasına yani tüy diplerine iteceği için belki de öncekinden daha hızlı sürede kirlenecek ve eskiye göre sağlığımızı daha fazla tehdit eder hale gelecektir. Özellikle ıslak ayakla basılan halılarda bu mikropların üremesi ve çoğalması hızlanmaktadır.

Halılarımızın gerçek anlamda temizlenmesi ve dezenfekte olması ancak profesyonel bir firmada halı yıkama için özel olarak üretilmiş makinalar ve yine halı yıkama için özel olarak üretilmiş deterjanlar ile mümkün olacaktır. Çünkü bu makinalar hem fırçalama sayısı ve fırça gücü hem de halı türüne ve kir durumuna göre farklı yıkama süresi ve prosesi uygulanması anlamında kesinlikle evde yıkama ile kıyaslanamayacak kadar farklı bir temizlik sağlamaktadır. Ayrıca halı yıkama şampuanları evde normal olarak kullandığımız deterjanlara göre ağırlıklı olarak halı mikrop ve kirlerine göre tasarlanarak üretildiği için ayrıca evdeki deterjanla yıkanan halılardan daha detaylı ve gerçek bir temizlik olacaktır. Bahsi geçen halı şampuanların muhtevasında yer alan antibakteriyel özellik ile halının dip noktalarında yer alan akarlara nüfuz edip onları yüzeye çıkarmakta ve daha sonra güçlü gelberi ve tazyikli su ile bu kir ve mikroplar halıdan tamamen atılmaktadır.

Değerli Adıyaman Halı Yıkama müşterilerimiz, yukarda izah etmeye çalıştığımız gerçekleri göz önünde bulundurmanız gerçek bir temizlik için oldukça lüzumludur. Kendinizi yormayın halılarınız kirlendiğinde hemen bir telefon açın gelip halılarınızı alalım ve hem yüzeyini hem hav aralarını temizleyip pırıl pırıl teslim edelim. Uluçay Halı Yıkama olarak uzun yılların verdiği tecrübe ile halı yıkamaya ve size hizmet etmeye devam ediyoruz. Yüzlerce müşterimiz yanılıyor olamaz değil mi? Sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek üzere...

Sosyal Medyada Biz

Facebook Sayfamız

İlimizde Hava Durumu

ADIYAMAN